Facebook
Youtube
Instagram

PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
6.1.2024
MH SUPERLIGA MÁ ZA SEBOU PRVNÍ POLOVINU ZÁKLADNÍ ČÁSTI

Superliga měla za sebou nucenou vánoční pauzu a jelikož jsme v polovině základní části, je na čase si shrnout, jak si týmy v naší brněnské amatérské hokejové lize vedou.   Letos je to zřejmě nejvyrovnanější ročník v celé historii, kdy může kdokoliv porazit kohokoliv a téměř 70 % výsledků je o...
Více zde >>>
2.5.2023
OHLÉDNUTÍ ZA 13. ZÁKLADNÍ ČÁSTÍ MH SUPERLIGY

Poprvé v historii jsme odéhráli naši hobby hokejovou soutěž v devíti týmech. Každý tým tak sehrál 32 zápasů a málokdo by čekal, že o pořádí prvních třech celků se rozhodne až v posledním kole. To jen ukazuje, že jen těžko můžeme hledat favorita a můžeme se tedy těšit na velmi dramatické čtvrtfiná...
Více zde >>>
3.4.2023
INFORMACE K LETNÍM HOKEJOVÝM KEMPŮM PRO AMATÉRY V MILEVSKU

Po loňské anabázi v Chomutově se vracíme do míst, kde jsme naše kempy pořádali v minulých dvou ročnících. Loni byl zimní stadion přes letní měsíce skrz energetické problémy uzavřen, ale letos jsme opět dostali pozvánku a rádi se do toho rodinného prostředí opět vracíme.   Kemp je určitě ta ne...
Více zde >>>
24.2.2023
TÝM MODERN HOCKEY DOKÁZAL VYHRÁT ZÁKLADNÍ ČÁST BRNĚNSKÉ AMATÉRSKÉ LIGY NHLR

Už před včerejším utkáním proti Rajhradu bylo jasné, že o prvenství v základní části této amatérské ligy nemůžeme přijít, ale i tak jsme našli koncentraci a dokázali zvítězit. Paradoxně se s tímto týmem utkáme znovu už za týden, kdy odstartuje čtvrtfinále play off.   Teď si ale pojďme podívat...
Více zde >>>
5.9.2022
SPORTEGA (SPORTOBCHOD) NOVÝM PARTNEREM MODERN HOCKEY

Jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo domluvit partnerství s tímto sportovním gigantem, který na našem trhu působí více než dvacet let.   Jsme sice hokejisté, ale především sportovci a nabídka Sportegy je opravdu obrovská, takže si na své určitě přijdou i příznivci raketových sportů, cyklist...
Více zde >>>

Co je to POWERSKATING ?

 

Před pár lety k nám pronikl nový způsob tréninku bruslení a s ním nové a dokonalejší techniky. Stále častěji se Powerskating_hokejove_treninky_brnosetkáváme se slovem powerskating a často ho zařazujeme i do našich tréninků pro amatérské hokejisty. Nicméně co to vlastně znamená? Jaký je překlad, či spíše význam tohoto slova?

 

 

Význam slova powerskating 

Můžeme říct, že se jedná o silové bruslení, ale v podstatě o sílu jako takovou nejde. Powerskating není totiž nic jiného, než nácvik a korekce správné techniky bruslení, obvykle po zvládnutí úplných základů. Jde o řadu prvků a cvičení, kterými se hráči učí správnému postoji, přenášení váhy, stabilitě, odrazu, využívání hran a dalších cviků, které komplexně zdokonalují techniku bruslení.

 

Powerskating pomocí jednoduchých cvičení rozfázuje bruslařský pohyb a pomáhá vytvářet správné pohybové návyky v těch fázích bruslení, kde hokejisti nejčastěji chybují. Hlavním cílem je co nejefektivnější využití síly při bruslení. Nelze se však domnívat, že jde o nějakou tréninkovou metodu, která vyřeší úplně vše.

 

Kurzy_brusleni_brno_powerskatingTato metoda při správném použití pomáhá položit správné základy kvalitní techniky hokejového bruslení. Následně může techniku zdokonalovat a udržovat či pomáhá odstraňovat nedostatky, které se mohou při vývoji hráče vloudit. Kromě toho zároveň dochází k posilování těch svalových skupin, které jsou při bruslení nejvíce zapojené.

 

Cvičení se neprovádí nutně v tempu, naopak, při powerskatingu je důležitý důraz na techniku provedení. Při tréninku dětí musím kolikrát zdůrazňovat, že se nejedná o závody a je nutné se soustředit na každou část daného cviku. Je nutné hráče pořád kontrolovat, opravovat a dbát skutečně co nejpřesnějšího provedení cviku.

 

Ti nejlepší světoví instruktoři používají rčení, že v bruslích by jsi měl zvládnout vše, co zvládneš v botách. A ikdyž některé náročnější prvky mohou vypadat při nácviku směšně, věřte, že se Vám potom v zápasových situacích budou setsakramentsky hodit. 

 

 

Historie powerskatingu

Jedním ze zakladatelů a největším propagátorem této techniky a také s nejlepším zpracování powerskatingu v knižní podobě a videu je Laura Stamm, která začínala s powerskatingem již v roce 1971. V té době však bylo vše v začátcích bez větších znalostí biomechaniky bruslení a dalších poznatků pro správné bruslení.

Po několika letech vývoje se však tato technika výuky zdokonalila a na přelomu 80. a 90. let vstoupila aLaura_Stamm_powerskating stala se velice používanou pro hráče v NHL.   

 

 

Další rozšíření a příchod nových poznatků spolu s novými trenéry přivedly powerskating až do dnešní podoby a je stále častěji využíván ve všech hokejových zemích.

 

Mezi další dva výborné mladší trenéry patří určitě Steve Serdachny a Sean Skinner, který ve své poslední edici věnované bruslení shrnul vlastně vše důležité, co odborná scéna v Kanadě, USA a Skandinávii nabízí. Použil cviky, které používají krasobruslaři i rychlobruslaři a upravil je pro co nejefektivnější využití v ledním hokeji.

Vznikla tak nová metoda, která zatraktivnila klasickou výuku techniky bruslení.

 

 

Powerskating v současné době

V dnešní době, stejně jako v ostatních oborech se i v powerskatingu tlačí na komerci a tak trenéři, aby přilákali pozornost na své kempy, vymyšlejí stále těžší, až akrobatické prvky, kterými plní své weby a profily na sociálních sítích.

 

Určitě to není na škodu a jako odlehčující složka tréninku to může být docela fajn, ale malé dítě taky naposadíte na kolo dříve, než umí chodit.

 

Boris_Dorozhenko_Powerskating_modernhockey_euŘada týmů v NHL už zaměstnává specialisty na powerskating, nebo krasobruslařky, které powerskating dokonale zvládají, na plný úvazek a hlavně na development kempech pro mladé hráče dostávají velký prostor.

 

Bavil jsem se s pár staršími hráči co hráli v NHL, jak se na výuku powerskatingu dívají a odpověď byla vesměs stejná. Pro nás už to moc není, starého psa novým kouskům nenaučíš, ale ikdyž nás to tolik nevtáhlo do děje jak ty mladší a tvárnější, donutilo nás to o bruslení více přemýšlet a zajímalo nás jak ušetřit více energie, která se potom ke konci střídání určitě hodí i na jiné věci.

 

Mezi světové trenéry, kteří určitě stojí za zmínku a udávají trend patří například Boris Dorozhenko, Maxim Ivanov, Lari Joutsenlahti a Daniel Broberg. Z těch starších potom Sean Skinner, Steve Serdachny, Robby Glantz a ze něžné pohlaví Donna Helgenberg, Barb Underhill a Dawn Braid.

 

 

 

Hlavní body powerskatingové metody

Abychom dosáhli správného, efektivního a dynamického bruslení, musíme dodržovat určitou strukturu výuky. Ve výuce powerskatingu dodržujeme určitou pyramidu postupů a zásad.

 

  1. Naučíme hráče všechny bruslařské prvky samostatně
  2. Následně jednotlivé prvky spojujeme ve víceprvková cvičení
  3. Učíme jak bruslit správnou technikou s využitím výbušnosti a změnou tempa
  4. Po zvládnutí správné techniky bruslení, využívání síly a zapojení výbušnosti, učíme jak vše provádět rychleji a tím dosáhnout větší rychlosti.
  5. Poté učíme provádět vše s holí a pukem
  6. Posledním bodem je využití správné techniky v časoprostorovém presu, s odporem a v zapojení do herní činnosti.

 

Jak už bylo několikrát výše zmíněno, nejprve se snažíme dosáhnout správné techniky bruslení a až nakonec rozvíjíme rychlost.

 

Další metodou či principem tohoto stylu učení bruslení je prohloubení využití smyslů, vnímání všech pohybů, přemýšlení o jednotlivých pohybech a jejich následné provádění.

 

 

Užitečné pokyny pro trenéry

Bruslení je sice velice důležitou a nedílnou součástí hokeje a dalších ledních sportů, ale samo o sobě není příliš zábavné. To platí hlavně při Bauer_skates_explosive_powerskatingvýuce mladších ročníků, a proto je třeba, ve výuce zařadit určité hry a postupovat tak, aby čas na ledě byl co nejvíce využit k bruslení bez větších prostojů.

 

Je třeba podávat instrukce jednoduše, srozumitelně a pokud možno je trénovat co nejzábavnější formou. Abychom toho dosáhli, je dobré seznámit svěřence s plánem výuky již před vstupem na led a poté jen cvičení či pokyny krátce zopakovat. Nezapomeňme také, že každý bruslařský styl je unikátní a je důležité dodržovat správné universální techniky při jednotlivém provedení.

 

Je důležité brát na vědomí, že bruslení může být pro někoho velice obtížné a i na pokročilejších bruslařích nemůžeme sledovat zlepšení okamžitě. Proto je nutné bruslit se správnou technikou, jak nejvíc to jde a samozřejmě z toho mít radost.

 

Občas můžeme hráčům dovolit trénovat s nekompletní výzbrojí, kdy mají pouze brusle, helmu, holenní chrániče, náloketníky a rukavice. Získávají tím lepší koordinaci, vetší rozsah pohybů z čehož vyplývá, že si ještě více uvědomují krajní pozice. Při tomto nácviku si mohou při zavazování bruslí nechat první dvě horní oka volné.

 

 

 

Zásady pro powerskating

Zde si ukážeme v heslech jen pár zásad, kterým se detailně budeme věnovat v dalších článcích a kapitolách.

 

  • Zvolte vhodné brusle

 

  • Správně nabroušené brusle

 

  • Mějte správně zavázané brusle (1-2 oka volné, nemotat tkaničky kolem bruslí)

 

  • Správná délka holeních chráníčů (max. těsně pod vrchní hranu jazyka)

 

  • Pokrčte kolena! (držte podřep v kolenech tak, že při pohledu na brusle vyčnívají kolena přes špičku)

 

  • Rovná záda a hlava vzpříma (pokud hráč nemá rovná zada a hlavu vzhůru, tak je absolutně bez rovnováhy a totálně ztrácí přehled o hře)

 

  • Nedívejte se do ledu (nedívejte se na svoje brusle. Věřte svým nohám. Od té doby co jste se naučili chodit, je opravdu nemusíte kontrolovat co dělají, stačí na to jen myslet)

 

  • Správný a silný odraz (dokončujte svůj odraz do úplného protažení nohou)

 

  • Naučte se používat hrany (až po zvládnutí jízdy na hranách a získání rovnováhy se můžeme pokoušet o rychlost)

 

  • Používejte ruce (nezapomínejte na doprovodný pohyb paží ze stranu na stranu, který napomáhá celkovém pohybu. Využívejte více držení hole v jedné ruce)

 

  • Kdo nepadá se nezlepšuje (nebojte se jít do krajních poloh i za cenu pádu, nikdo učený z nebe nespadl a divili by jste se kolik profiků vypadá při tréninku powerskatingu jako sněhuláci)

 

  • PŘESNÉ PROVEDENÍ !!! (nejprve děláme cvik správně a pak teprve můžeme pracovat na rychlosti. Přesné provedení se osvojuje v pomalém pohybu)

 

 

 

Čeho konkrétně lze pomocí powerskatingu dosáhnout ?

Hokejove_treninky_pro_amatery_powerskating

 

 

 

  • Vyšší rychlosti bruslení

 

  • Lepší „ekonomiky“ bruslení (menší energetický výdej)

 

  • Celkově větší bruslařské jistoty a stability

 

 

 

 

Na které fáze bruslařského pohybu se powerskating zaměřuje?

Powerskating_coach_Tomas_Tuma_Modern_Hockey

 

 

  • Náklek s těžištěm stále nízko („pravý úhel“) a vpředu („kolmice koleno-led 3-5cm před bruslí“)

 

  • Odraz se začátkem pod tělem („pata na patu“), konec s maximálním propnutím všech velkých kloubů dolních končetin, úhly odrazu („véčko“)

 

  • Pohyb rukou podporující bruslařský pohyb („nebrzdivé ruce“)

 

  • Skluz a cit pro hrany („měkké nohy“)

 

  • Druhý odraz při přešlapování vpřed a práce vnějšího ramene

 

  • Start s návykem prvních 3 kroků bez skluzu

 

 

 

 

Kdy PS zařadit do tréninku ?

Pokud je:

 

1. připravený trenér teoreticky a prakticky („zapálený“-rozumí-věří-umí)

 

2. připravený hráč:

 

  • mentálně („zapálený“ + je schopen podstoupit „drill“= učí se aktivně !)
  • má vhodnou výstroj
  • po stránce kondiční (zejména silové)

 

 

Na co nesmíme při PS tréninku zapomenout?

Amatersky_hokej_brno_powerskating_tips 

  • na důležitost kvalitní ukázky a vysvětlení smyslu

 

  • na dodržení principů aktivního učení dovedností:

 

  1. kvalitní komplexní ukázka
  2. rozložení na jednotlivé části
  3. zpomalené napodobování / oprava / vylepšení
  4. „procítěné“ opakování / oprava / vylepšení

 

 

 

 Při aktivním učení dochází k procesu tzv.„myelinizace“nervových drah.

 

 „Pro dokonalé zvládnutí dovedností na té nejvyšší úrovni je nutná investice v počtu cca. 7 tisíc opakování !!!“

 

 

 

Tréninkové formy powerskatingu

 

1. na suchuDrylan_hockey_training_powerskating

 

  • imitace bruslařských pohybů

 

  • slideboard-vysoce efektivní a dostupná forma

 

  • inline-brusle(kolečkové)

 

  • skatemill (v případě možnosti)

 

2. na ledě

 

  • základní a doplňková cvičení

 

  • rozvíjející (koordinativní) cvičení v kombinaci s různými technikami vedení puku -kontrola zautomatizování techniky

 

 

 

Závěrem

Powerskating je skvělá tréninková metoda, ale pokud ji chceme učit na jakékoliv úrovni, musí to mít hlavu a patu.

 

Je vidět, že se tento pojem už mezi trenéry rozšířil, ale powerskatingu je nutno se věnovat opravdu detailně a správně. Není nic horšího, když si trenér pustí jedno video na youtube a pak s tím směle vyrazí mezi děti. Nejenže on sám má problémy se správnou ukázkou, ale zařazuje obtížné prvky, které se mohou dělat až po zvládnutí základů. Špatně, nebo vůbec neopravuje chyby, takže taková výuka má než určitý rozvoj, spíše za následek naučení chybných návyků.

 

Je škoda, že u nás narozdíl od jiných hokejových velmocí nedostávají více příležitostí dovednostní trenéři (skills coach), které se často kluby zdráhají zaplatit a oni tak musí na své živobytí vydělávat na soukromých akcích. Tito trenéři se totiž specializují na bruslení a práci s hokejkou a měli by mít o těchto věcech maximální přehled a mít odbrusleno a nastudováno stovky hodin. Ale o této problematice možná až v některém z příštích článků.

 

Doufám, že Vám tento článek objasnil a vysvětlil co powerskating znamená. Bylo to takové úvodní otevření dvířek a v budoucnu se budete moct těšit na detailnější popisy cviků a jejich videoukázky.

 

Pokud jste trenér, hráč, nebo jen rodič a cokoliv by Vás zajímalo, neváhejte se na mě obrátit a třeba mi poslat email na níže uvedený kontakt.

 

Sportu zdar a hokeji zvláště!

 

 

Autor: Tomáš Tůma (Skill coach  v Modern Hockey)

Tomas_Tuma_skills_coach_power_skating_coach 

 

 

Použitá literatura:

 

Laura Stamms - Powerskating 4th Edition

Steave Serdachny - Powerskating and hockey

Jakub Holomek - Bak. práce

Jaromír Pytlík - Hokejové bruslení

Brown S. - Powerskating the velenosi way

 

 

 

Tygrik