| Co je to POWERSKATING ?
Před pár lety k nám pronikl nový způsob tréninku bruslení a s ním nové a dokonalejší techniky. Stále častěji se
Význam slova powerskatingMůžeme říct, že se jedná o silové bruslení, ale v podstatě o sílu jako takovou nejde. Powerskating není totiž nic jiného, než nácvik a korekce správné techniky bruslení, obvykle po zvládnutí úplných základů. Jde o řadu prvků a cvičení, kterými se hráči učí správnému postoji, přenášení váhy, stabilitě, odrazu, využívání hran a dalších cviků, které komplexně zdokonalují techniku bruslení.
Powerskating pomocí jednoduchých cvičení rozfázuje bruslařský pohyb a pomáhá vytvářet správné pohybové návyky v těch fázích bruslení, kde hokejisti nejčastěji chybují. Hlavním cílem je co nejefektivnější využití síly při bruslení. Nelze se však domnívat, že jde o nějakou tréninkovou metodu, která vyřeší úplně vše.
Cvičení se neprovádí nutně v tempu, naopak, při powerskatingu je důležitý důraz na techniku provedení. Při tréninku dětí musím kolikrát zdůrazňovat, že se nejedná o závody a je nutné se soustředit na každou část daného cviku. Je nutné hráče pořád kontrolovat, opravovat a dbát skutečně co nejpřesnějšího provedení cviku.
Ti nejlepší světoví instruktoři používají rčení, že v bruslích by jsi měl zvládnout vše, co zvládneš v botách. A ikdyž některé náročnější prvky mohou vypadat při nácviku směšně, věřte, že se Vám potom v zápasových situacích budou setsakramentsky hodit.
Historie powerskatinguJedním ze zakladatelů a největším propagátorem této techniky a také s nejlepším zpracování powerskatingu v knižní podobě a videu je Laura Stamm, která začínala s powerskatingem již v roce 1971. V té době však bylo vše v začátcích bez větších znalostí biomechaniky bruslení a dalších poznatků pro správné bruslení. Po několika letech vývoje se však tato technika výuky zdokonalila a na přelomu 80. a 90. let vstoupila a
Další rozšíření a příchod nových poznatků spolu s novými trenéry přivedly powerskating až do dnešní podoby a je stále častěji využíván ve všech hokejových zemích.
Mezi další dva výborné mladší trenéry patří určitě Steve Serdachny a Sean Skinner, který ve své poslední edici věnované bruslení shrnul vlastně vše důležité, co odborná scéna v Kanadě, USA a Skandinávii nabízí. Použil cviky, které používají krasobruslaři i rychlobruslaři a upravil je pro co nejefektivnější využití v ledním hokeji. Vznikla tak nová metoda, která zatraktivnila klasickou výuku techniky bruslení.
Powerskating v současné doběV dnešní době, stejně jako v ostatních oborech se i v powerskatingu tlačí na komerci a tak trenéři, aby přilákali pozornost na své kempy, vymyšlejí stále těžší, až akrobatické prvky, kterými plní své weby a profily na sociálních sítích.
Určitě to není na škodu a jako odlehčující složka tréninku to může být docela fajn, ale malé dítě taky naposadíte na kolo dříve, než umí chodit.
Bavil jsem se s pár staršími hráči co hráli v NHL, jak se na výuku powerskatingu dívají a odpověď byla vesměs stejná. Pro nás už to moc není, starého psa novým kouskům nenaučíš, ale ikdyž nás to tolik nevtáhlo do děje jak ty mladší a tvárnější, donutilo nás to o bruslení více přemýšlet a zajímalo nás jak ušetřit více energie, která se potom ke konci střídání určitě hodí i na jiné věci.
Mezi světové trenéry, kteří určitě stojí za zmínku a udávají trend patří například Boris Dorozhenko, Maxim Ivanov, Lari Joutsenlahti a Daniel Broberg. Z těch starších potom Sean Skinner, Steve Serdachny, Robby Glantz a ze něžné pohlaví Donna Helgenberg, Barb Underhill a Dawn Braid.
Hlavní body powerskatingové metodyAbychom dosáhli správného, efektivního a dynamického bruslení, musíme dodržovat určitou strukturu výuky. Ve výuce powerskatingu dodržujeme určitou pyramidu postupů a zásad.
Jak už bylo několikrát výše zmíněno, nejprve se snažíme dosáhnout správné techniky bruslení a až nakonec rozvíjíme rychlost.
Další metodou či principem tohoto stylu učení bruslení je prohloubení využití smyslů, vnímání všech pohybů, přemýšlení o jednotlivých pohybech a jejich následné provádění.
Užitečné pokyny pro trenéryBruslení je sice velice důležitou a nedílnou součástí hokeje a dalších ledních sportů, ale samo o sobě není příliš zábavné. To platí hlavně při
Je třeba podávat instrukce jednoduše, srozumitelně a pokud možno je trénovat co nejzábavnější formou. Abychom toho dosáhli, je dobré seznámit svěřence s plánem výuky již před vstupem na led a poté jen cvičení či pokyny krátce zopakovat. Nezapomeňme také, že každý bruslařský styl je unikátní a je důležité dodržovat správné universální techniky při jednotlivém provedení.
Je důležité brát na vědomí, že bruslení může být pro někoho velice obtížné a i na pokročilejších bruslařích nemůžeme sledovat zlepšení okamžitě. Proto je nutné bruslit se správnou technikou, jak nejvíc to jde a samozřejmě z toho mít radost.
Občas můžeme hráčům dovolit trénovat s nekompletní výzbrojí, kdy mají pouze brusle, helmu, holenní chrániče, náloketníky a rukavice. Získávají tím lepší koordinaci, vetší rozsah pohybů z čehož vyplývá, že si ještě více uvědomují krajní pozice. Při tomto nácviku si mohou při zavazování bruslí nechat první dvě horní oka volné.
Zásady pro powerskatingZde si ukážeme v heslech jen pár zásad, kterým se detailně budeme věnovat v dalších článcích a kapitolách.
Čeho konkrétně lze pomocí powerskatingu dosáhnout ?
Na které fáze bruslařského pohybu se powerskating zaměřuje?
Kdy PS zařadit do tréninku ?Pokud je:
1. připravený trenér teoreticky a prakticky („zapálený“-rozumí-věří-umí)
2. připravený hráč:
Na co nesmíme při PS tréninku zapomenout?
Při aktivním učení dochází k procesu tzv.„myelinizace“nervových drah.
„Pro dokonalé zvládnutí dovedností na té nejvyšší úrovni je nutná investice v počtu cca. 7 tisíc opakování !!!“
Tréninkové formy powerskatingu
1. na suchu
2. na ledě
ZávěremPowerskating je skvělá tréninková metoda, ale pokud ji chceme učit na jakékoliv úrovni, musí to mít hlavu a patu.
Je vidět, že se tento pojem už mezi trenéry rozšířil, ale powerskatingu je nutno se věnovat opravdu detailně a správně. Není nic horšího, když si trenér pustí jedno video na youtube a pak s tím směle vyrazí mezi děti. Nejenže on sám má problémy se správnou ukázkou, ale zařazuje obtížné prvky, které se mohou dělat až po zvládnutí základů. Špatně, nebo vůbec neopravuje chyby, takže taková výuka má než určitý rozvoj, spíše za následek naučení chybných návyků.
Je škoda, že u nás narozdíl od jiných hokejových velmocí nedostávají více příležitostí dovednostní trenéři (skills coach), které se často kluby zdráhají zaplatit a oni tak musí na své živobytí vydělávat na soukromých akcích. Tito trenéři se totiž specializují na bruslení a práci s hokejkou a měli by mít o těchto věcech maximální přehled a mít odbrusleno a nastudováno stovky hodin. Ale o této problematice možná až v některém z příštích článků.
Doufám, že Vám tento článek objasnil a vysvětlil co powerskating znamená. Bylo to takové úvodní otevření dvířek a v budoucnu se budete moct těšit na detailnější popisy cviků a jejich videoukázky.
Pokud jste trenér, hráč, nebo jen rodič a cokoliv by Vás zajímalo, neváhejte se na mě obrátit a třeba mi poslat email na níže uvedený kontakt.
Sportu zdar a hokeji zvláště!
Autor: Tomáš Tůma (Skill coach v Modern Hockey)
Použitá literatura:
Laura Stamms - Powerskating 4th Edition Steave Serdachny - Powerskating and hockey Jakub Holomek - Bak. práce Jaromír Pytlík - Hokejové bruslení Brown S. - Powerskating the velenosi way
| ||||||