Facebook
Youtube
Instagram

PoÚtStČtSoNe
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
3.7.2021
HOKEJOVÝ TURNAJ PRO AMATÉRY V MINIHOKEJI 28.8. VE VYŠKOVĚ

Tradice pokračuje, a tak už to máme po několikáté na závěr letních prázdnin opět oblíbený turnaj v minihokeji ve formátu 3-3 ve třetině.  Určitě si toto datum zapište do kalendáře a už můžete pomalu zasílat přihlášky a složení soupisek týmu.  Těšit se můžete jako vždy na výbornou organizaci, ...
Více zde >>>
28.5.2021
MH COVID CUP 2021 - HOKEJOVÝ TURNAJ PRO AMATÉRY

V neděli 30.5. se rozjíždí tzv. náhrada za naši populární Superligu, která by se letos nestihla letos důstojně odehrát, a proto jsme přišli s variantou tohoto zkráceného turnaje, kterým vyplníme program až do letních kempů.   Věříme, že vy sami se budete chtít sejít ve svých týmech po tak dlo...
Více zde >>>
15.5.2021
REGISTRUJTE SE NA LETNÍ HOKEJOVÉ KEMPY V MILEVSKU

Covidová situace se výrazně zlepšila. Zimní stadiony znovu otvírají a tak by nemělo nic bránit tomu, aby opět proběhli populární letní kempy. Stejně jako v minulém roce pojedem do Milevska. Budeme se těšit na naše stálice a opory, ale stejně tak i na nováčky, kteří rozšíří naši početnou skupinu...
Více zde >>>
14.5.2021
VIRTUÁLNÍ TRÉNINK SE SENSE ARENOU 4.DÍL

V dnešním dílu se zaměříme na to, jak lze VR brýle v kombinaci se  Sense Arenou  (SA) využít, nejen jako tréninkový nástroj mimo led, ale jak zúročit její možnosti při nedílné a často velmi podceňované fázi samotného tréninku na ledě a samozřejmě i utkání, a to je rozcvička.   Nemusím se drže...
Více zde >>>
28.3.2021
VIRTUÁLNÍ TRÉNINK SE SENSE ARENOU 3. DÍL

Určitě jste již někde zaznamenali videa nebo fotky, kde jste viděli brankáře NHL mačkat nějaké tlačítka na zdi, ťukat do displeje se speciálními brýlemi atd.  Stejně rychle jak se vyvíjí hra samotná, jde dopředu i samotný trénink a nemůžeme se tedy divit, že k tréninku na ledě, dávkám s kondičn...
Více zde >>>

 1. DÍL: VR TRÉNINK + SEZNÁMENÍ SE SENSE ARÉNOU 

 

virtualni_realita_cviceni_sensa_arena_1_dil 

 

JAK JSEM SE DOSTAL K VIRTUÁLNÍ REALITĚ

Jelikož jsem byl v minulosti, jako hráč a později jako trenér zvyklý na pravidelný přísun pohybu, nemusím zřejmě vysvětlovat, jak negativně se na mě promítly vlny pandemie. Kila šla nahoru a fyzická kondice naopak dolů. Asi dvakrát jsem se zkusil jít proběhnout ven, ale jelikož nejsem zrovna milovník joggingu, spíš jsem si to protrpěl, než aby mi trénink přinesl nějaký užitek.

 

Dlouho jsem přemýšlel, jakým způsobem se dostat zpátky do formy a na internetu jsem celkem náhodou narazil na článek ohledně nových VR brýlí a ponořil jsem se tedy do studia a hledání. Do té doby jsem je měl na hlavě pouze jedenkrát u kamaráda na playstationu a kromě celkem velké kinetózy, jsem si z toho žádný větší zážitek neodnesl.

 

Jelikož jsem velmi hravý člověk a za mlada jsem se hrám věnoval opravdu vydatně o čemž svědčí i to, že jsem několikanásobný mistr ČR ve hře NHL, kombinace aktivního pohybu a gamingu, mě od začátku hodně lákala.

 

Nakonec jsem se rozhoupal a na štědrý den, jsem si šel vyzvednout kouzelnou krabičku, abych si i já udělal pod stromečkem radost.

 

 tomas_tuma_virtual_reality_training

 

 

MŮJ TRÉNINK S VR BRÝLEMI OCULUS QUEST 2

Na těchto brýlích od začátku zaujalo to, že k nim není potřeba žádných kabelů k propojení s pc. Stačí si pouze stáhnout hru a hrát. Vše je krásně skladné a na plné nabití vydrží brýle v provozu cca 2,5 hodiny, což je bohatě dlouhá doba k tomu, abyste se stihli pořádně zapotit.

 

I když je v nabídce řada zajímavých her, já jsem do toho šel s jasným cílem, zaměřit se pouze na ty nejvíce fyzicky náročné.

Pročetl jsem řadu diskuzí, prohlédl množství videí a jako startovní trio jsem pořídil tyto hry: Beat Saber, Pistol Whip a Thrill of the fight. V odkazech se můžete podívat, jak jsou pohybové náročné. 

 

Po pár dnech jsem tomu opravdu přestal říkat jdu si zahrát, ale jdu si zacvičit, protože po hodince vyšších levelů ve výše uvedených titulech, na Vás nezůstane nit suchá a vaše zvuky při máchání s ovladači připomínají parní lokomotivu.

Beat Saber a Pistol Whip je skvělá kombinace pohybu, postřehu, reakcí a myšlení, což se určitě bude hodit i do hokejové brány, Thrill of the fight je potom klasický box, který není tak náročný na hlavu, ale za to si šáhnete na dno svých fyzických sil. Zápas na pět kol na nejtěžší level je opravdu velká makačka.

 

Z počátku jsem měl strach, jak na mě VR prostředí zapůsobí a jak se s tím srovná můj mozek. Kromě uvedených her je k dispozici množství aplikací a 360 videí. Narovinu říkám, že pokud jsem jel na horské dráze, nebo skákal s padákem, prostě kdykoliv se to hýbalo, ale já nikoliv, nedělalo mi to vůbec dobře, ale lidem z okolí to například nevadilo. Je to hodně individuální, a i když se to časem lepší, nemyslím si, že se někdy dostanu do fáze, abych si tyto věci naplno užíval.

 

Pro mě bylo ale nejdůležitější, abych se cítil dobře při samotném hraní, a to mi žádný problém nikdy nedělalo. Kondice se zlepšovala, kila šla dolů, a jelikož jak se za chvilku dočtete jsem se před pár měsíci rozhodl začít věnovat brankářskému řemeslu, tak bylo na čase se poohlédnout po nejvyšším možném levelu tréninku, a to programem přímo pro brankáře s názvem Sense Arena, z dílny šikovných českých ručiček

 

 

virtual_reality_workout

 Na obrázku můžete vidět celkovou aktivitu během ledna i ukázku vybraného dne a celkové spálené kalorie.

 

 

 

OD PROFI HRÁČE A TRENÉRA AŽ PO MŮŽE V MASCE

Od nejútlejšího věku jsem doslova posedlý hokejem. Pár let jsem se jím jako útočník živil. Později jako trenér procestoval celou Evropu s mládežnickými selekty, ale hlavně jsem před 8 lety začal budovat zřejmě největší komunitu pro amatérské hráče s příznačným názvem Modern Hockey.

 

MH se pro mě stalo mojí druhou rodinou. Kromě tréninků, zápasů, kempů a všeho možného, je to hlavně místo s úžasnou atmosférou a skvělými lidmi.

 

Mám rád nové výzvy a překonávání překážek, a nejen proto jsem se rozhodl v 36 letech začít s brankářským řemeslem.

Chtěl jsem se klukům ještě více přiblížit. Být na stejném začátku, jako dříve byli oni. Nebýt pouze někdo kdo jim udílí pokyny, ale být prostě jeden z nich. Prožívat s nimi zápasovou atmosféru a být plnohodnotnou součást týmu, aniž by na něj někdo nadával, že to dřív hrával apod. 

 

Do začátku mi brankáři darovali svoji starou výzbroj, postupem času jsem nakoupil ohranou střední řadu a momentální očekávám v horizontu týdnů nové mírové věci nejvyšší řady od firmy M4G.

Někdo si říká, že možná zbytečnost, ale jsem člověk, který když se pro něco odhodlá, jde to toho naplno a po hlavě s těmi nejvyššími možnými cíli.

 

A i proto, jsem se rozhodl na sobě pracovat i mimo led a pořídit si program od Sense Arény, který se mi, jak doufám stane věrným pomocníkem na mé cestě. V příštím díle jsem dám i krátký sestříh ze zápasů, aby jste viděli, na jaké se nachazím úrovni, aby jste měli lepší srovnání.

 

 

Jelikož jsem na internetu o tomto produktu nenašel dostatečné množství informací, rozhodl jsem se začít Vás o tomto programu informovat formou seriálu, kde chci pravidelně formou textu, nebo videí, vše detailně představit.

Třeba v brankářských řadách najdu někoho, kdo program taky používá a můžeme si vzájemně probrat tipy a postřehy, třeba někdo s koupí váhá a třeba to motivuje někoho úplně nového.

 

tomas_tuma_hokejovy_brankar

 

 


 

 

SEZNÁMENÍ S PROGRAMEM SENSE ARÉNA

 

Nechci zde kopírovat co to Sensa aréna je. Pokud se chcete o této tréninkové platformě dozvědět více, stačí si projet jejich web, fb profil, nebo Instagram.

 

Pěkný článek o tom, jak tento tréninkový program využívají brankáři v NHL je zde: https://hokej.cz/brankarska-esa-nhl-vsadila-behem-pandemie-na-virtualni-trenink/5051860

 

Já bych se ve svém seriálu chtěl zaměřit přímo na samotný program. Jelikož jsem již vlastník brýlí, objednal jsem si pouze licenci a jejich pásy, které slouží k přidělání vr ovladačů k vyrážečce a lapačce.

 

Pásy mi mají přijít každým dnem a jelikož chci začít trénovat až s nimi, abych využil potenciál naplno, tak jsem se rozhodl celou aplikaci pořádně prozkoumat a popsat Vám, co vše v ní můžete najít.

 

 sense_arena_home_training

 

CO VŠECHNO SENSE ARÉNA NABÍZÍ

Existuje i varianta pro útočníky, která byla vyvinuta dříve a zákonitě tak zahrnuje i více cvičení. To však neznamená, že by brankáři byli nějak ochuzeni.

 

Navíc SA svůj produkt neustále aktualizuje a přidává cvičení, což je pro trénující brankáře určitě pozitivní zpráva.

Zde jsou zatím všechny dostupné módy:

 

 

  • Trénink kognitivních funkcí

Kognitivní funkce, které jsou uloženy v lidském mozku, je třeba trénovat, stejně jako svaly lidského těla.

Mozkový jogging je určen především pro mladší věkové kategorie a je zaměřen na zlepšení kognitivních funkcí, jako je zlepšení rychlosti vnímání, koncentraci, logické i verbální myšlení, kreativitu. Jedná se o cílené cvičení, které stimuluje pozitivní myšlení a rozvíjí diagonální myšlení, tzn. myšlení „napříč". Využívá se technik zapojování a koordinace pravé a levé mozkové hemisféry.

 

Kognitivní trénink je aktivita, která se zaměřuje na paměť a poznávací funkce. Snaží se rozvíjet pozornost, verbální fluenci, časoprostorovou orientaci, úsudek, zefektivnění práce s informacemi.

 

Mnoho profesionálních brankářů chodí pravidelně na podoboné tréninky do specializovaných center. V SA najdete dete hned patnáct různých cvičení, které Vám pořádně zamotají hlavu a rozpohybují tělo.  Při jejich zdolávání Vám budou stačit pouze ovladače.

 

Více už zde nechci popisovat, z tohoto i ostatních módů natočím v budoucnu videa, abyste si mohli udělat tu nejlepší představu.

 

sense_arena_kognitivni_trenink 

 

 

  • Warm up

Tento mód s názvem Basic, nabízí šest cvičení. Pět z nich znáte z předzápasových rozcviček a jsou zde různé variace střel. Posledním je potom tzv. box control master, který Vám podle postavení těla a rukou ukazuje, kolik procent prostoru v bráně zabíráte.

 

sense_arena_warm_up

 

  • Herní situace

Osm cvičení, které Vás už donutí pořádně hýbat. Přesuny, reakce na přihrávající hráče i střelce. Varianty vidíte na obrázku.

 

 

sense_arena_game_situation 

  • Speciální dovednosti

Tento velmi atraktivní mód nabízí hned deset cvičení. Různé druhy clonění, tečování, trénink na t-push, střelba, kdy se Vám jakoby zhasne a ztíží to reakci, ale ji zajímavé cvičení na multitasking, kdy musíte rychle spočítat, který střelec na Vás bude střílet.

 

Tak jsem si okrajově představily všechny módy u kterých se hýbete. Jak jsem psal, v příštích dílech si je všechny rozebereme totálně do detailů.

SA toho má ovšem v zásobě ještě více, co Vás bude nutit do dalšího a dalších tréninku.

 

 sense_arena_skills

 

Takže to jsme si představili v krátkosti všechny módy. Samozřejmě, že se dané situace stále neopakují, herní situace a dovednosti nabizí různé variace, které se mezi sebou neustále mixují. Přihrávky tak chodí na různé hráče, střely chodí na různá mís, jeta, takže vás čeká nepřeberné množství variací, které Vás nutí být neustále ve střehu.

 

 

 

 

Kromě těchto ,,tvrdých,, dovednostní však SA disponuje ještě dalšími věcmi, které slouží k co nejefektivnějšímu tréninku:

 

  • Opakovaný záznam

Každou střelu si můžete individuálně přehrát ve 3D záznamu z pohledu střelce nebo ze svého vlastního pohledu.


Můžeš se obejít kolem dokola a detailně prozkoumat svůj zákrok. Skvělý nástroj na odstranění chyb a abyste se podívali, kudy Vám puk nakonec prošel.

 

SA netrackuje pouze rukavice, ale i vrchní část těla a hokejku, kterou můžete zasáhnout, což samozřejmě vidíte i v opakovačce.

 

 sense_arena_replay

  • Statistiky

Po každém cvičení se Vám zobrazí i veškeré statistiky a umístění v aktuálním žebříčku. Pro někoho drobnost, pro mě třeba velký motivační faktor. Čísla nelžou a jak jinak si monitorovat zlepšení. Navíc program používá i dost profesionálů a vyrovnat se jim, může být pro amatéra velká výzva a zadostiučinění.

 

 

sense_arena_statistiky 

  • Profil v podobě tréninkového deníku

Na svém mobilu, nebo notebooku máte potom přístup na svůj vlastní profil, který nahrazuje něco jako tréninkový deník. V kalendáři potom vidíte, co jste který den trénovali a jak se Vám procentualně dařilo.

Tady mi trošku chybí, aby se mohli uživatelé mezi sebou nějak propojovat, ukazovat si výsledky, předhánět se kdo toho víc odtrénoval a žít trošku v komunitě, ale třeba se i toho v budoucnosti někdy dočkáme.

 

sense_arena_profile 

 

  • Trenérské programy

Takovou třešničkou na dortu jsou potom samostatné tréninkové programy, které sestavili a okomentovali bývalý, nebo současní brankáři. Aktuálně jsou zde tři tréninkové programy a to od Billa Ranforda, March Schwarze a Filipa Šindeláře.

 

 sense_arena_goalie_bill_ranford


 

 

Tak představování všeho co můžete v SA najít je u konce. Vím, že to nebylo extra poutavé po mediální stránce, ale nebojte, v příštím díle už se dočkáte hlavně videí, které bude určitě atraktivnější.

 

Těm, co dočetli až jsem děkuji za pozornost a budu rád, když se na cokoliv budete chtít zeptat, popřípadě mi dát tipy na to co by Vás nejvíce zajímalo a chtěli byste se v dalších dílech dozvědět.

 

 

 

Už se těším, až navleču ovladače na rukavice a půjdu to vyzkoušet na syntetický i normální led. Do té doby se v této nehokejové době držte.

 

Zdraví Tůmič

 

Tygrik