Facebook
Youtube
Instagram

PoÚtStČtSoNe
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
     
5.9.2022
SPORTEGA (SPORTOBCHOD) NOVÝM PARTNEREM MODERN HOCKEY

Jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo domluvit partnerství s tímto sportovním gigantem, který na našem trhu působí více než dvacet let.   Jsme sice hokejisté, ale především sportovci a nabídka Sportegy je opravdu obrovská, takže si na své určitě přijdou i příznivci raketových sportů, cyklist...
Více zde >>>
19.4.2022
SUPERLIGA MÁ ZA SEBOU 12. ZÁKLADNÍ ČÁST

Máme za sebou nejdelší základní část v historii naší amatérské hokejové ligy a je na čase vzít do ruky hokejovou lupu a detailně prozkoumat, jak se týmům dařilo a o které hráče se mohli během sezóny opřít.   Velký prostor dostanou tentokrát i trenéři všech týmů, které si vzal do parády náš ne...
Více zde >>>
31.3.2022
LETNÍ HOKEJOVÉ KEMPY BUDOU LETOS V CHOMUTOVĚ

Po dvou úžasných letech, které jsme mohli strávit v Milevsku, jsme byli nuceni opět změnit lokalitu. V Milevsku se letos nebude v srpnu skrz ekonomické podmínky mrazit, a tak jsme se rozhodli po pečlivé úvaze vybrat Chomutov, který si myslíme, že Vám veškerým nabízeným komfortem doslova vyrazí de...
Více zde >>>
28.3.2022
FANTASTICKÉ UMÍSTĚNÍ OBOU NAŠICH TÝMŮ V AMATÉRSKÉ HOKEJOVÉ LIZE NHL-R

Máme za sebou konec jedné z mnoha hokejových soutěží pro amatérské hráče, se kterou můžeme být více než spokojení. Divizi A se nám podařilo vyhrát a v divizi H jsme skončili jen těsně druzí. Je tedy na čase si naše dosavadní působení zhodnotit, podívat se co nás čeká v play off a na závěr tu má...
Více zde >>>
5.2.2022
ZÁPASY NA OLYMPIJSKÉM FESTIVALU V BRNĚ

Jsme nesmírně rádi, že můžeme být součastí toho sportovního svátku a sehrát zápasy v tak atraktivním prostředí. Bruslit s pukem na holi pod otevřeným nebem za umělého osvětlení s nádechem olympijské atmosféry, to prostě nemá chybu. Loni jsme tyto romantické chvíle zažívali v Řicmanicích, kdy jste...
Více zde >>>

REVULUČNÍ NÁSTROJ PŘI PŘEDZÁPASOVÉ ROZCVIČCE

hockey_goalie_warm_up_sense_arena 

 

V dnešním dílu se zaměříme na to, jak lze VR brýle v kombinaci se Sense Arenou (SA) využít, nejen jako tréninkový nástroj mimo led, ale jak zúročit její možnosti při nedílné a často velmi podceňované fázi samotného tréninku na ledě a samozřejmě i utkání, a to je rozcvička.

 

Nemusím se držet při zdi, abych mohl říci, že i pro tuto fázi se jedná o zcela revoluční počin a velký krok směrem kupředu.

Nejdříve bych chtěl seznámit čtenáře s tím, jak se brankáři rozcvičují nyní a co může Sense Aréna doplnit a co zcela nahradit. Hokej i doba jde dopředu a i když házení tenisáku o zeď má určitě svoje kvality a kouzlo, tak nemusíte obouvat bačkory, když jsou k dispozici sedmimílové boty.

 

Na konci článku se můžete opět podívat na video ze všech cvičení, o kterých budu psát.

 

 


 

SPRÁVNÁ BRANKÁŘSKÁ ROZCVIČKA

Nejprve bych chtěl přiblížit, jak by taková správná rozcvička měla vypadat, nebo vypadala před využíváním Sense Areny.¨

Dovolím si zde použít nejdůležitější věci z článku trenéra Jiřího Sklenáře, se kterým se zcela ztotožňuji a doplnit ho kdy se dá využít virtuální realita.

 

Dle mého názoru musí být brankář při vstupu na led již dokonale rozcvičený. Jednoznačně odmítám typy brankářů, kteří sedí 30 minut v kabině a pak nadávají hráčům, kteří si jim při první střelbě dovolili vystřelit někam jinam než do rukavic.

 

Takže jak by to mělo vypadat: 

     

  1.    1. Zahřátí

Tento bod je stejný ve všech sportech. Brankář by měl po určitou dobu ( 3-5 minut) provádět nějakou aerobní aktivitu, pří které se lehce zpotí, zahřeje svaly a klouby. Vhodným prostředkem je rozklusání, nebo rozšlapaní na kole. Další možností jsou koordinační pomůcky typu švihadla či koordinačního žebříku. 

 

  •    2. Kloubní mobilizace

Po celkovém zahřátí organismu následuje ještě zahřátí samotných kloubů, kdy "protočíme" (zahřejeme) každý kloub v těle. Začínáme od hlavy. Pohyby jsou prováděny v pomalejším tempu, abychom předešli možnosti zranění.

 

 

  •    3. Dynamický strečink

Teď se dostáváme k samotnému protažení svalů. Brankáři by si měli protáhnout především ty svaly, které jsou na ledě nejvíce zatěžované ( a také nejvíce zkrácené): svaly krku, prsní svaly, svaly v oblasti beder, svaly stehen. Bude se jednat o protažení kratší, kdy brankáři v dané poloze provádí i pomalé hmity.

 

  •     4. Pohybová cvičení

(zde už lze SA použít)

 

Příkladem takového cvičení je atletická abeceda, která klasickou (pro mě nejuniverzálnější) formou. Není špatné dělat cviky jak v pohybu vpřed tak v pohybu vzad. Další výbornou alternativou je provádění pohybů podobných těm, které brankář používá na ledě. Jedná se o různé druhy výpadů, přísunů, poskoků atd. Pro inspirace zde vkládám odkaz na video, které zpracoval trenér brankářů.

 

brankarska_hokejova_rozcvicka_sense_arena 

  •     5. Koordinace oko a ruka

 (toto už SA zcela nahradit)

 

Na ledě musí brankář čelit pukům, které létají někdy až 160 km/h. Problém je v tom, že on ty puky musí nejen vidět, ale i chytat. U toho dělají zároveň pohyb oči s rukou, nohou atd.. Proto je pro brankáře tato koordinace klíčová. Ideálním prostředkem pro její rozvoj jsou tenisové míčky, respektive házení, či přehazování s nimi. Může být prováděno o zeď, ve dvojici,... Zaleží jen na fantazii brankáře

 

Celá tato část trvá přibližně 25- 30 minut (záleží na brankáři) a poté je vhodné zařadit i mentální přípravu.

 

  •     6. Mentální příprava

(mentální přípravu nepřímo spouštíte pokaždé, co si nasadíte virtuální brýle)

 

    Mentální přípravu drtivá většina a jejich trenérů  vyloženě podceňuje. Tato příprava se zaměřuje na jednoduše řečeno zahřátí mozku. Při vstupu na led musí být brankářův mozek dokonale připravený na to, co ho čeká. Tím myslím na různé situace, které se na ledě odehrávají. V SA si můžete vybrat přímo herní situaci a mentální trénink tak povznést na zcela novou úroveň.

 

 


 

 

POJĎME SI PŘEDSTAVIT SAMOTNÉ MÓDY ROZCVIČOVVÁNÍ V SENSE ARENA

 

Jako u všeho v této aplikaci si můžete nastavit vše dle Vašich potřeb a zvyků. Od síly střelby, časových intervalů, to zda Vám bude střelec mířit na lapačku, vyrážečku, nebo se to bude střídat. Kde budou střelci stát, z jaké strany bude cvičení startovat, nebo odkud budou chodit nahrávky. Pak jsou tam i doplňkové věci jako clonění, ukazatel správného krytí úhlů.

 

 

WARM UP 1 – STŘELBA Z MÍSTA

 

Zde máte možnost si vybrat z 8 míst, odkud na Vás bude střelec střílet. Jednoduché cvičení, kterým třeba já vždy začínám. Vybírám si střelbu z větší vzdálenosti střídavě na lapačku i vyrážečku, ale zda si zvolíte větší blízkost, nebo střelbu z úhlu, je pouze na Vás.

 

 sense_arena_brno_warm_up_hockey_goalie_drill_1

WARM UP 2 – STŘELBA PO NAHRÁVCE Z ROHU

V rohu je hráč s pukem, který přihrává na jednoho ze 6 hráčů, kteří jsou připraveni v útočné třetině, takže si máte krásně možnost vyzkoušet přesun od tyčky na střelce.

 

 sense_arena_hokejova_rozcvicka_pro_brankare_cviceni2

WARM UP 3 – STŘELCI ROZTAŽENÍ NA MODRÉ ČÁŘE

Známé cvičení, které se zařazovalo v minulých dobách hojně v mládežnických kategoriích. Hráči roztaženi na modré a postupně vysílají svoje projektily. Můžete si opět navolit, zda se začne zprava, nebo zleva. Já nejčastěji využívám variantu náhodného střelce, která mě nutí hledat střelce a přesouvat se.

 

sense_arena_pro_brankare_warm_up_drill_3

 

WARM UP 4 – STŘELEC V BLIŽŠÍ VZDÁLENOSTI Z MÍSTA

Zde si můžete vybrat z 5 míst relativně v blízké vzdálenosti od brány. Pokud si navolíte náhodné měnění a budete mít nastavenou nejtěžší obtížnost, je to jedno z nejtěžších cvičení na reakce v celé aplikaci.

 

sense_arena_hockey_goalie_pre_game_warm_up_4 

 

WARM UP 5 – STŘELEC V BLIŽŠÍ VZDÁLENOSTI PO NAHRÁVCE

Podobné jako předchozí cvičení. Tentokrát si můžete vybrat ze třech pozic mezi kruhy a střelec na Vás bude střílet ihned po zpracování nahrávky.

 

sense_arena_hokejovy_trenink_pro_brankare_rozcvicka_5

WARM UP 6 – STŘELEC VYJÍŽDÍ DO ZAKONČENÍ PO KRUHU

Také cvičení, které jsem zažil jako mladší žák v rámci předzápasových rozcviček, kdy hráč vyjíždí z rohu po kruhu a zakončuje. Zde ho dostává na čárky od kruhu k hrazení a vyjíždí. Tohle cvičení mě hodně baví a připomíná mi to přesilovou hru a zařazuju si ho velmi často i v běžném tréninku.

 

sense_arena_brno_hokej_cviceni_pro_golmany_6

WARM UP 7 – STŘELEC VYJÍŽDÍ OD MODRÉ MEZI KRUHY

Hráč vyjíždí z různých míst ze středního pásma a zakončuje z vrcholu kruhů.

 

sense_arena_for_amateur_goalies_warm_up_drill_7

 

 

VIDEOUKÁZKA ZE VŠECH WARM UP CVIČENÍ

Zde jsem Vám připravil sestřih všeho, o čem jsem psal. Nastavil jsem si nejkratší interval 15 vteřin, což si myslím je dostatečná doba na to, abyste si udělali obrázek, jak to vypadá v praxi.

 

 

 


 

VELMI MOBILNÍ REVOLUCE

Zapomeňte na to, že k tomu aby se Vaše rozcvička posunula na nový level, je potřeba složitého balení nebo drátů. Vše máte sbaleno za 5 vteřin. Já si dávám adaptéry do krabičky s brýlemi, a jak vidíte na obrázku, nezabere to opravdu žádné místo a do bágl se to bezproblémů vleze.

 

Samotná instalace na rukavice je potom otázka pár vteřin. Jediné co potom potřebujete, je přístup k internetu, ale tím už dnes disponuje každý mobil.

 

oculus_quest_hockey

 

VÝHODY ?

Na tohle je snadné odpovědět. Absolutně ve všem. Vy si vlastně přenášíte situace z ledu na 2 metry čtvereční a to je naprostá bomba. Můžete se připravit na zápas, nebo trénink daleko kvalitněji.

 

Můžete si vše nastavit dle Vašich potřeb.  Střely Vám chodí opravdu na bránu (občas jdou i mimo, ale tak cca v 5%), takže Vám nehrozí, že vlezete mezi tyčky a první dvě střely jdou vedle, další dvě na hlavu a vy si dvě minuty ani nešáhnete na puk. Kdo někdy zažil rozcvičku u žáků, nebo u amatérů pochopí, co mám na mysli.

 

Já jsem si prošel systémem našeho hokeje a rozcvičování hlavně u hráčů bylo a je ve velmi špatném stavu. U brankářů je to lepší, protože to většinou řeší individuálně. Kdyby můj syn byl v budoucnu třeba brankář, tohle by bylo určitě součást jeho výbavy a není náhoda, že si to v báglu na zimák tahá už i velké množství profi brankářů z nejprestižnějších lig, pro které má každý posun směrem vpřed v jakémkoliv aspektu jejich chytání, cenu zlata.

 

 


 

 

Starší díly: 

1. DÍL: VR TRÉNINK + SEZNÁMENÍ SE SENSE ARÉNOU 

2. DÍL: OVLADAČE vs POPRUHY, JAKÉ JSOU OBTÍŽNOSTI, CO LZE NASTAVIT V MENU 

3. DÍL: TRÉNINK NEUROVIZUÁLNÍHO SYSTÉMU A KOGNITIVNÍCH FUNKCÍ

 

Tygrik